ناتو باید برای مدت زمان طولانی در “افغانستان” بماند – سامانه میثاق مهر

پیام سریال موسی کلیم الله باید چه باشد؟ – سامانه میثاق مهر
دی 26, 1395
پرسپولیس نمی‌تواند فولاد خوزستان را «دبل» کند! – سامانه میثاق مهر
دی 26, 1395

استولتنبرگ: ناتو باید برای مدت زمان طولانی در به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری میزان، ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو اعلام کرده است که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) باید برای یک مدت طولانی در افغانستان بماند.

 استولتنبرگ روز گذشته در جریان یک نشست خبری در بروکسل گفت که ما به وعده‌های سپرده شده‌ به افغانستان، متعهد هستیم.

وی افزود: افغانستان با چالش‌های جدی مواجه است و پس از خروج نیروهای بین‌المللی به رهبری آمریکا در سال ۱۳۹۳، گروه طالبان حمله‌هایشان را در این کشور افزایش داده است.

در حال حاضر حدود ۱۳ هزار نیروی بین المللی که بیشترشان آمریکایی هستند در افغانستان حضور دارند که در قالب نیروهای حمایت قاطع به فرماندهی ناتو فعالیت دارند.

دولت افغانستان برنامه‌ واگذاری مسوولیت امنیتی از نیروهای ناتو به نیروهای افغانستان را از سال ۲۰۱۱ آغاز کرد و در سال ۲۰۱۴ همزمان با پایان ماموریت جنگی ناتو در افغانستان، پایان یافت.

پس از سال ۲۰۱۴ نیروهای بین‌المللی فعالیت‌های خود را در بخش آموزش و مشاوره به نیروهای افغانستان در قالب ماموریت حمایت قاطع ادامه داد.

این در حالی است که بازرس ویژه‌ آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش جدیدی نوشت که نیروهای امنیتی افغانستان از اواخر سال ۲۰۱۵ تا آگوست ۲۰۱۶ کنترل ۹ درصد از قلمرو تحت نفوذش را از دست داده‌اند.

شبکه یک تلوزیونی افغانستان نوشت: بر اساس یافته‌ها سیگار پس از خروج نیروهای بین‌المللی در سال ۲۰۱۴، نیرو‌های افغانستان تا ۲۷ نومبر ۲۰۱۵ حاکمیت ۷۲ درصد شهرستان‌های را در دست داشتند در حالی که در ۲۸ آگوست ۲۰۱۶ این رقم به ۶۳٫۴ درصد کاهش یافت.

/انتهای پیام/

[ad_2]

مطلب ناتو باید برای مدت زمان طولانی در “افغانستان” بماند ابتدا در این وبسایت منتشر شد.
[ad_1]