وزارت آموزش عالی “افغانستان” حضور استادان خارجی را در دانشگاه های این کشور ممنوع کرد – سامانه میثاق مهر

صدایی که سال هاست در گوشم زنگ می‌زند/شب تلخی بود+عکس – سامانه میثاق مهر
دی 26, 1395
تعیین زمان برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون ورزش کارگری/ سرپرست مشخص شد – سامانه میثاق مهر
دی 26, 1395

وزارت آموزش عالی به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری میزان، فیصل امین افزود: شمار زیادی از افغان ها که تا سطح کارشناسی ارشد تحصیل کرده اند، اینک در کشور بیکار هستند از اینرو دانشگاه های خصوصی موظف شده اند بکارگیری این استادان را در مقابل استادان خارجی در الویت قرار دهند.

وی تصریح کرد: علاوه بر اینکه در دانشگاههای افغانستان ۶۸ رشته در مقطع کارشناسی ارشد فعال است ، شماری زیادی از جوانان افغان که برای پشت سرگذاشتن دوره های کارشناسی ارشد و دکترا به خارج از کشور رفته بودند، به کشور بازگشته اند و بیکار هستند.

سخنگوی وزارت آموزش عالی افغانستان گفت: در شرایطی که استادان افغان در این سطح از تحصیلات بیکار هستند، همچنین میزان جذب استادان خارجی در سطح کارشناسی ارشد افزایش یافته است ازاینرو دانشگاه ها نباید از استادان خارجی استفاده کنند.

وی گفت در حال حاضر به دانشگاه های خصوصی دستور داده شده که از جوانان دانش آموخته افغان که در خارج و یا داخل کشور تحصیل کرده اند، استفاده کنند.

امین یادآور شد: دانشگاههای افغانستان در آن رشته هائی که استاد نداشته و یا کم داشته باشد، در آینده با تعیین شرایط و ضوابطی نسبت به استخدام و بکارگیری استاد خارجی برای دانشگاه های خصوصی اقدام خواهد کرد.

سخنگوی وزارت آموزش عالی افغانستان تصریح کرد: وزارت آموزش عالی در استخدام این استادان نیز پرونده آنان را مورد رسیدگی قرار خواهد داد و در صورتی که در دانشگاه های کشور متبوع خود در حال تدریس بوده و از جایگاه مناسبی برخوردار باشند، آنان را به کار خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: ارزیابی ما نشان می دهد که هویت علمی اغلب استادان خارجی در افغانستان ناشناخته است و یا در کشور متبوع خود بیکار و یا دارای رتبه های پایین رتبه دانشگاهی هستند.
امین گفت که استادان خارجی فعلی در افغانستان به صورت یک روزه به این کشور سفر می کنند و پس از تدریس دوباره به کشور خود بازمی گردند که وزارت آموزش عالی با تصمیم تازه خود به این وضعیت پایان داد.

افغانستان دارای ۱۵۶ دانشگاه دولتی و خصوصی است که از این تعداد ۱۲۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی خصوصی و ۳۶ دانشگاه دولتی است. کابل چهار دانشگاه دولتی و ۵۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی خصوصی دارد.

هم اکنون در دانشگاه کابل به عنوان قدیمی ترین دانشگاه افغانستان است ۱۵ دانشجو در سطح دکترا، بیش از ۵۰۰ دانشجو در سطح کارشناسی ارشد و نزدیک به ۳۰ هزار دانشجو در سطح کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.

حدود ۱۸۰ هزار دانشجو در دانشگاه های دولتی افغانستان مشغول تحصیل هستند که بیش از ۲۰ درصد آنان را دختران تشکیل می دهند.

سال گذشته وزارت آموزش عالی افغانستان ۵۸ هزار و ۳۱۰ نفر دانشجو را در دانشگاه های دولتی و ۶۰ هزار و ۴۵۰ دانشجو را در موسسه های آموزش نیمه دولتی در سطح کاردانی جذب کرد و حدود ۴۵ هزار داوطلب دیگر نیز جذب دانشگاه های خصوصی افغانستان شدند.

انتهای پیام/

[ad_2]

مطلب وزارت آموزش عالی “افغانستان” حضور استادان خارجی را در دانشگاه های این کشور ممنوع کرد ابتدا در این وبسایت منتشر شد.
[ad_1]