برنامه مذاکرات همکاری هسته ای ایران و روسیه اعلام شد – سامانه میثاق مهر

کشف بیش از ۳ کیلو شیشه و هروئین در رودبار – سامانه میثاق مهر
دی 28, 1395
جلسه کمیته هماهنگی ستاد حقوق بشر – سامانه میثاق مهر
دی 28, 1395

برنامه مذاکرات همکاری هسته ای ایران و روسیه اعلام شد

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، بهروز کمالوندی سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی در مذاکرات دو روزه خود با رئیس و معاون شرکت روس اتم دیدار و در باره همکاری های ایران و روسیه در این زمینه گفت وگو می کند.

 یک منبع آگاه اعلام کرد: کمالوندی در این مذاکرات که امروز (سه شنبه) آغاز می شود، افزون بر مذاکره با اسپاسکی معاون شرکت روس اتم پیمانکار ساخت واحد نخست نیروگاه اتمی بوشهر و راکتورهای جدید با آلکسی لیخاچف رئیس این شرکت نیز دیدار و رایزنی خواهد کرد.

این سفر و مذاکرات که همزمان با نخستین سالگرد آغاز اجرای توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ (پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان) موسوم به «برجام» (برنامه جامع اقدام مشترک) صورت می گیرد، در برگیرنده ابعاد مختلف همکاری های دو کشور در این صنعت است.

تهران و مسکو افزون بر حوزه نیروگاهی هسته ای در زمینه های دیگر از جمله چارچوب اجرای برجام، تولید ایزوتوپ های پایدار در مرکز فردو و صادرات آب سنگین تولید ایران به روسیه همکاری دارند.

روس اتم با سهم ۴۰ درصدی در بازار غنی سازی اورانیوم و ۱۷ درصد تولید سوخت هسته ای جهان، در برگیرنده ۲۶۰ شرکت به عنوان زیر مجموعه و همکار با ۴۰۰ هزار کارشناس و کارمند در ۴۰ کشور جهان است.

این شرکت همچنین ارزش قراردادهای کنونی خود را ۱۱۰ میلیار دلار اعلام کرده که حدود ۷۲ درصد آن مربوط به طرح های خارج از روسیه است.

برجام ۲۳ تیر ۱۳۹۴ پس از ۲۰ ماه مذاکرات فشرده و سخت که از آن به عنوان «مذاکرات قرن» نام برده می شود، بین ایران و کشورهای ۱+۵ به امضا رسید.

انتهای پیام/

[ad_2]

مطلب برنامه مذاکرات همکاری هسته ای ایران و روسیه اعلام شد ابتدا در این وبسایت منتشر شد.
[ad_1]