آماری جالب از جشنواره فیلم فجر / از جوان ترین تا مسن ترین برندگان تا اولین زوج دریافت کننده سیمرغ – سامانه میثاق مهر

قمری:سعی کردیم با روش ۴ ماه قبل پیش برویم/ خزانه‌دار فدراسیون هم به زودی تغییر خواهد کرد – سامانه میثاق مهر
دی 29, 1395
آورده مردمی در مسکن مهر ۱۰ میلیون کم شد – سامانه میثاق مهر
دی 29, 1395

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، تاکنون سی و چهار دوره از جشنواره فیلم فجر گذشته و در آستانه سی و پنجمین دوره از مهم ترین رویداد سینمایی کشور، خبرگزاری میزان آمار جالب توجهی از دوره های پیشین منتشر کرده است.

آماری جالب از جشنواره فیلم فجر / از جوان ترین تا مسن ترین برندگان تا اولین زوج دریافت کننده سیمرغ

پرویز پرستویی اولین جوانی بود که جایزه سیمرغ گرفت. او در ۲۸ سالگی به خاطر بازی در فیلم دیار عاشقان از دومین جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۶۲ سیمرغ گرفت.

رقیه چهره آزاد در سن ۸۱ سالگی برای بازی در فیلم مادر به کارگردانی علی حاتمی سیمرغ گرفت و مسن‌ترین برنده این جایزه‌ است.

از دوره سوم در سال ۱۳۶۳ تا دوره ششم ۱۳۶۶ سن تمامی برندگان سیمرغ بالای ۴۰ سال بوده‌است.

مهدی اسدی در ۱۲ سالگی دیپلم افتخار را برای بازی در فیلم بهار گرفت تا در دورهٔ چهارم ۱۳۶۴ جوانترین بازیگری باشد که تا کنون روی سن رفته‌است.

از دورهٔ شانزدهم ۱۳۷۶ تا بیست و سوم ۱۳۸۳ حداقل یک بازیگر زیر سی سال بوده که سیمرغ گرفته‌است.

جوانترین بازیگری که سیمرغ نقش اول را گرفته حسین عابدینی است. او به خاطر بازی در فیلم “باران” در ۲۰ سالگی سیمرغ دوره نوزدهم ۱۳۷۹ را گرفت. بهرام رادان با گرفتن سیمرغ دوره بیست و دوم ۱۳۸۲ برای فیلم “شمعی در باد” دوم است.

جوانترین بازیگر زنی که سیمرغ بازیگر اول را گرفته “ترانه علیدوستی” است. او در ۱۸ سالگی برای بازی در فیلم من “ترانه ۱۵ سال دارم” سیمرغ دوره بیستم  در سال ۱۳۸۰ را گرفت.

باران کوثری در ۲۱ سالگی در دوره بیست و پنجم ۱۳۸۵، میترا حجار در ۲۳ سالگی در دوره هجدهم ۱۳۷۶ ، رؤیا نونهالی در ۲۴ سالگی در دوره هفتم ۱۳۶۷ و مینا لاکانی در ۲۵ سالگی در دوره سیزدهم ۱۳۷۳ در رده‌های بعدی قرا دارند.

محمدرضا فروتن و هدیه تهرانی در فیلم قرمز تنها زوج سینمایی می‌باشند که برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد و زن سال در یک فیلم شده‌اند.

پرویز پرستویی تنها بازیگری است که تا به حال توانسته دو سال پشت سرهم (دوره‌های ۲۳ و ۲۴ ) سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را برای بازی در فیلم‌های بید مجنون و به نام پدر بدست آورد.

چهار کارگردان در میان ۲۲ کارگردان بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر ۳۴، پیش از این موفق به دریافت سیمرغ بهترین کارگردانی شده‌اند و ابراهیم حاتمی کیا و اصغر فرهادی در این بین رکورددار هستند.

سید علی قائم مقامی تنها مدیر تولید سینما است که در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر مورد تقدیر قرار گرفته، وی در سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برای مدیریت تولید فیلمهای “چ” و “رستاخیز” جایزه گرفته است.

انتهای پیام/

[ad_2]

مطلب آماری جالب از جشنواره فیلم فجر / از جوان ترین تا مسن ترین برندگان تا اولین زوج دریافت کننده سیمرغ ابتدا در این وبسایت منتشر شد.
[ad_1]