مقایسه بارندگی‌های حوضه‌های آبریز/گزارش بیشترین بارندگی در خزر+جدول – سامانه میثاق مهر

حجت اشرف زاده از “ماه و ماهی” خواند/ آلبوم جدید آقای خواننده اسفند منتشر می شود + عکس – سامانه میثاق مهر
دی 30, 1395
انتقال ۳ آتش نشان مصدوم از زیر آوار/ حال یک تن از آتش نشانها وخیم است – سامانه میثاق مهر
دی 30, 1395

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادخبرگزاری میزان، بر اساس بررسی های صورت گرفته ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول سال آبی تا ۲۹ دی ماه بالغ بر ۵۴ میلیمتر بوده که این رقم در مقایسه با هفته گذشته ۱ میلیمتر افزایش داشته است.

 

این حجم از بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت( ۹۵ میلیمتر) ۴۳ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته( ۱۲۷ میلیمتر) ۵۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد. 

 

همچنین حجم بارش اول مهر تا پایان ۲۹ دی ماه معادل ۸۸٫۹۹۳ میلیارد مترمکعب گزارش شده است. 

  

میزان بارش در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی جاری ۱۴۶ میلیمتر گزارش شده، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته ۳۳ درصد کاهش و در مقایسه با بلند مدت ۴۸ ساله ۱۰ درصد کاهش داشته است. 

 

در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، میزان بارش‌ها تاکنون ۷۸ میلیمتر گزارش شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶۶ درصد کاهش و در مقایسه با متوسط ۴۸ ساله ۵۲ درصد کاهش داشته است. 

 

حوضه آبریز دریاچه ارومیه تاکنون شاهد ۸۲ میلیمتر بارش بوده که این رقم در سال گذشته ۱۳۶ میلیمتر بوده است، از همین رو در مقایسه با سال آبی گذشته این حوضه آبریز شاهد کاهش ۴۰ درصدی بوده است.

 

میزان بارش در فلات مرکزی ایران با ۵۹ درصد کاهش نسبت به سال گذشته ۲۹ میلیمتر به ثبت رسیده است.گفتنی است این حوزه در مدت مشابه سال گذشته ۷۰ میلیمتر بارش تا این مدت داشته و همچنین میانگین متوسط بارش در ۴۸ ساله گذشته این حوضه ۵۷ میلیمتر گزارش شده است.

 

حوضه مرز شرق از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۵ میلیمتر بارندگی داشته و این در حالی است که این منطقه در مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۳ میلیمتر بارش را تجربه کرده بود و این نشان از افت ۸۵ درصدی بارش ها در این حوضه است.

 

حوضه آبی قره‌قوم تاکنون ۱۸ میلیمتر بارش داشته است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۵۸ میلیمتر بوده که نشان دهنده کاهش ۶۹ درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته و کاهش ۶۷ درصدی نسبت به بلند مدت ۴۷ ساله است.

 

شایان ذکر است بیشترین میزان بارندگی به ایستگاه دینارسرا استان مازندران با ۷۸۴ میلیمتر و کمترین میزان برای ایستگاه چابهار سیستان و بلوچستان و رحمت آباد ریگان بم در استان کرمان بدون بارندگی گزارش شده است.

مقایسه بارندگی‌های حوضه‌های آبریز/گزارش بیشترین بارندگی در خزر+جدول

انتهای پیام/

[ad_2]

مطلب مقایسه بارندگی‌های حوضه‌های آبریز/گزارش بیشترین بارندگی در خزر+جدول ابتدا در این وبسایت منتشر شد.
[ad_1]