کاهش ۱۰ درصدی ورودی متهمین به زندان‌ها با اجرای بخشنامه ساماندهی وضعیت زندانیان – سامانه میثاق مهر

دیدار وزرای خارجه ایران و پاکستان/رایزنی در خصوص روابط دوجانبه – سامانه میثاق مهر
دی 30, 1395
عکس/قالیباف شهردار تهران در محل حادثه آتش‌سوزی پلاسکو – سامانه میثاق مهر
دی 30, 1395

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها در سفر یک روزه به استان مرکزی در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان گفت: با توجه به آسیب شناسی صورت گرفته در زندان ها و معضل تراکم جمعیتی، به بررسی راهکارهای کاهش جمعیت کیفری در چهار محور ظرفیت های فقهی، ظرفیت های مدیریتی، ظرفیت های اجتماعی و ظرفیت های قانونی پرداختیم که خوشبختانه نتایج خوبی حاصل شده است.

مشاور رئیس دستگاه قضا گفت: یکی از مشکلات موجود در خصوص جمعیت کیفری، بحث متهمین با قرارهای موقت بوده که با اجرای بخشنامه ساماندهی زندانیان، شاهد بهبود رویه ها در این بخش هستیم.

جهانگیر با بیان اینکه حدود یک چهارم زندانیان را متهمین قرار می دهند گفت: میانگین ماندگاری این افراد در زندان ها ۱۱ روز است که نشان می دهد در صورت توجه کامل به ظرفیت های قانونی و مدیریتی از ورود این بخش از افراد به زندان ها جلوگیری می شود.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه گفت: ورود افراد به زندان ها ولو برای یک روز آسیب های جدی به فرد و خانواده او وارد می سازد که ایجاب می کند خانواده زندانیان تحت حمایت کامل مادی و معنوی قرار گیرند.

وی تصریح کرد: عدم حمایت از خانواده زندانیان موجب ایجاد زمینه برای ورود آنها به چرخه جرم است.

رئیس سازمان زندان ها در این دیدار از کاهش ۱۰درصدی ورودی متهمین به زندان ها با اجرای بخشنامه ساماندهی وضعیت زندانیان خبر داد.

وی گفت: ظرفیت های موجود در قوانین قضایی و تاسیسات خوب حقوقی در صورت توجه کامل می تواند روند کاهش جمعیت کیفری را تسریع بخشد.

جهانگیر افزود: در برنامه ششم توسعه مکلف به انتقال ۲۰ زندان از داخل شهرها شدیم که امیدواریم بودجه لازم برای این امر تامین  شود.

آیت الله دری نجف آبادی در این دیدار ضمن تقدیر از فعالیت های صورت گرفته در زندان ها گفت: برای تحقق برنامه های آموزشی، اصلاحی و تربیتی در زندان ها باید از ظرفیت های خیرین استفاده شود چرا که بودجه های دولتی نمی تواند این هزینه ها را تامین کند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: توجه به فعالیت های فرهنگی در زندان ها در کنار توجه به خانواده های آنها باید در راس فعالیت های زندان ها قرار گیرد.

امام جمعه اراک گفت: ساخت زندان های جدید با هدف جایگزینی با زندان های قدیمی و توجه به استانداردهای لازم می تواند روند فعالیت های اصلاحی و ترببتی در زندان ها را تسریع نماید.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام عبدالهی، رئیس کل دادگستری استان مرکزی، گزارشی از وضعیت قضایی استان ارائه کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]

مطلب کاهش ۱۰ درصدی ورودی متهمین به زندان‌ها با اجرای بخشنامه ساماندهی وضعیت زندانیان ابتدا در این وبسایت منتشر شد.
[ad_1]