افزایش شتاب رشد صادراتی ترکیه به ایران در سال گذشته – سامانه میثاق مهر

آخرین مراحل انتظار چیست؟ – سامانه میثاق مهر
بهمن 1, 1395
ورزش برای فرار از لاغری – سامانه میثاق مهر
بهمن 1, 1395

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، اکشی روز پنجشنبه در نشست ارزیابی صادرات ترکیه در سال ۲۰۱۶ میلادی که با حضور اعضا و هیات مدیره مجمع صادرکنندگان ترکیه (TİM) در استانبول برگزار شد، افزود: سال گذشته مجموع ۱۴۲٫۶ میلیارد دلار بود که این میزان صادرات نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی ۰٫۸ درصد کاهش داشته است.

آمار مجمع صادرکنندگان ترکیه حاکی است که در سال گذشته صادرات ترکیه به ایران بالغ بر سه میلیارد و ۶۹۰ میلیون و ۳۱۵ هزار دلار بوده که سهمی برابر ۲٫۸ درصد در کل صادرات این کشور داشت.

وی بیان کرد: نرخ واحد صادرات ترکیه در سال گذشته نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی به علت کاهش قیمت نفت و قیمت کالاها در بازارهای جهانی، از ۱٫۴۴ دلار در هر کیلوگرم در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۱٫۳۷ دلار در سال ۲۰۱۶ میلادی افت کرد و در مجموع تاثیری ۳٫۵ میلیارد دلاری در کل صادرات ترکیه داشت. 

اکشی اظهار کرد: در کنار بحران در روابط با روسیه، تحولات در سوریه، عراق و لیبی به عنوان بازارهای سنتی ترکیه نیز عامل مهمی در کاهش صادرات ترکیه شد.

به گفته وی در مجموع صادرات ترکیه به این کشورها در سال گذشته ۳٫۷ میلیارد دلار نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی کاهش یافت.

وی ادامه داد: کاهش ارزش لیرترک و استرلینگ در قبال دلار نیز موجب کاهش صادرات ترکیه شد و تاثیر نرخ اسعار بر صادرات ترکیه نیز در طول سال به میزان ۱٫۵ میلیارد دلار محاسبه شده است.

به گفته رئیس مجمع صادرکنندگان ترکیه، مجموع این تحولات تاثیر ۸٫۷ میلیارد دلاری در کل صادرات ترکیه در سال گذشته داشته است که اگر رخ نمی داد، صادرات ترکیه با پنج درصد رشد به ۱۵۰٫۸ میلیارد دلار می رسید. 

وی با اشاره به رویدادهای مهم امنیتی و سیاسی در سال گذشته به ویژه حملات تروریستی متعدد در شهرهای بزرگ و کودتای نافرجام ۱۵ جولای مدعی شد: به رغم همه این ناملایمات، تلاش شبانه روزی صادرکنندگان در تحقق به موقع سفارشات صادراتی، اجازه نداد که صادرات ترکیه با افت چشمگیری رو به رو شود.

اکشی به شرایط نامطلوب در اقتصاد و تجارت جهانی در سال گذشته نیز اشاره کرد و گفت: در سال گذشته به عنوان نمونه صادرات روسیه ۲۲ درصد و صادرات انگلیس ۱۲٫۴ درصد کاهش داشت. 

رئیس مجمع صادرکنندگان ترکیه با اشاره به هدف ۱۵۳٫۳ میلیارد دلاری صادرات ترکیه در برنامه اقتصادی میان مدت ترکیه برای سال ۲۰۱۷ میلادی بیان کرد: به رغم این، صادرکنندگان ترکیه هدف ۱۵۵ میلیارد دلاری را دنبال خواهند کرد.

او سال ۲۰۱۶ میلادی را نه تنها از منظر تجارت ترکیه، بلکه از نظر تجارت جهانی نیز سال بسیار دشوار ارزیابی کرد و ادامه داد: تجارت جهانی در سال گذشته از نظر مقدار به استثنای سال ۲۰۰۹ میلادی، بدترین سال در ۱۵ سال اخیر بود و تجارت جهانی در حدود چهار درصد افت کرد و به حدود ۱۶ تریلیون دلار سید. 

اکشی در تشریح عملکرد صادراتی ترکیه در بازارهای سنتی و هدف گفت: در سال گذشته صادر کنندگان ترکیه به ۲۵۰ کشور و منطقه صادرات داشتند در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۵ میلادی ۲۴۶ کشور و منطقه بود.

وی اضافه کرد: صادرات ترکیه در سال گذشته به ۱۲۷ منطقه و کشور افزایش داشته و در بقیه بازارهای هدف یا افزایشی نداشته و یا با کاهش رو به رو بوده است. 

به گفته رئیس تیم، در بین ۱۰ کشور که ترکیه بیشترین صادرات را داشت، ایران با ۳۵٫۶ درصد رشد، صدر نشین بود و صادرات به هلند با ۱۳٫۷ درصد رشد، در ردیف دوم و انگلیس با ۱۰٫۳ درصد در ردیف های بعدی قرار گرفتند. 

اکشی در همین حال گفت: رشد صادرات ترکیه به ایران، انگلیس و امارات متحده عربی در سال گذشته ناشی از رشد قابل توجه در صادرات طلا و رشد صادرات ترکیه به آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، هلند و برخی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا نیز به طور عمده ناشی از رشد صادرات تولیدات صنعت خودروسازی بوده است.

وی اظهار کرد: در این میان جایگاه عراق در صادرات ترکیه در سال گذشته از ردیف سوم به چهارم افت کرد و ایتالیا به جای آن نشست.

بیوک اکشی سهم اتحادیه اروپا در کل صادرات ترکیه در سال ۲۰۱۶ میلادی را ۴۹ درصد اعلام کرد و گفت: سهم خاورمیانه در صادرات ترکیه از ۱۹٫۵ درصد به ۱۸٫۷ درصد افت کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]

مطلب افزایش شتاب رشد صادراتی ترکیه به ایران در سال گذشته ابتدا در این وبسایت منتشر شد.
[ad_1]