۲۰۱۶ گرم‌ترین سال کره زمین رقم خورد/دهلران ایران رکورد زد – سامانه میثاق مهر

پنجمین دوره همایش های گفتمان انقلاب اسلامی برگزار می شود – سامانه میثاق مهر
بهمن 1, 1395
نجات کودک در سحرگاه برفی – سامانه میثاق مهر
بهمن 1, 1395

 به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از فرانس پرس،دانشمندان آمریکایی اعلام کردند سال گذشته جهان گرم‌ترین سال خود را گذراند و نگرانی‌های جدیدی را درباره تسریع تغییرات آب و هوایی ایجاد کرد. 

بر اساس گزارش، اداره جوی و اقیانوسی ملی آمریکا(NOAA) افزایش دمای هوا در بخش‌هایی از ایران، هند و کویت بسیار بالا بود که نگرانی از افزایش ذوب شدن یخ‌های قطب شمال و جنوب را بیشتر کرده است. 

بر اساس گزارش NOAA و نیز گزارش جداگانه ناسا، میانگین جهانی درجه حرارت سطح خشکی و دریا نشان می‌دهد که سال ۲۰۱۶ از زمان رکورد خود در سال ۱۸۸۰ بیشترین دما را داشته است.میانگین دمای جهانی سال گذشته ۰٫۹۴ صدم سانتی‌گراد بالاتر از میانگین قرن بیستم بود و نیز ۰٫۴ سانتی‌گراد گرم‌تر از سال ۲۰۱۵ شد.

سازمان هواشناسی جهانی در ژنو صحت یافته‌های دانشمندان آمریکایی را نیز تأیید کرد و خاطرنشان کرد که  دی‌اکسیدکربن و متان نیز در هوا نیز به رکورد جدیدی رسیده است. دلیل اصلی افزایش دی‌اکسیدکربن سوخت‌های فسیلی مانند نفت و گاز است که دی‌اکسید کربن بیشتری را به هوا منتشر می‌کند. 

متان و دیگر گازهای آلوده‌کننده به گازهای گلخانه‌ای معروف شده‌اند که باعث گرم شدن سیاره زمین می‌شود.

گزارش NOAA حاکی است از آغاز قرن ۲۱ رکورد دمای زمین ۵ بار در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۱۰، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ شکسته شده است.

عامل دیگر گرم شدن اقیانوس‌ها بر اساس پدیده النینو است که کارشناسان می‌گویند گرم شدن کره زمین را تسریع کرده است.

بر اساس این گزارش، افزایش دمای غیرطبیعی در دهلران ایران در ۲۲ جولای ۵۳ درجه سانتی‌گراد مشاهده شد که رکورد جدیدی را به ثبت رساند. همچنین در فالودی هند به ۵۱ درجه سانتی‌گراد در ۱۹ می رسید که بیشترین دما را در کشور هند رقم زد. ضمن اینکه در منطقه میتری‌باح کویت دمای هوا در ۲۱ جولای به ۵۴ درجه سانتی‌گراد رسید که به گفته NOAA بیشترین درجه حرارت در منطقه آسیا محسوب می‌شود. 

انتهای پیام/

[ad_2]

مطلب ۲۰۱۶ گرم‌ترین سال کره زمین رقم خورد/دهلران ایران رکورد زد ابتدا در این وبسایت منتشر شد.
[ad_1]