خشونت علیه “خبرنگاران افغانستانی” در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است – سامانه میثاق مهر

زیبا اما تلخ؛ تصاویر آب شدن یخ‌های قطبی+عکس – سامانه میثاق مهر
بهمن 3, 1395
کشتی‌گیران جام تختی درجه یک نبودند اما درجه دو هم نبودند!/ یزدانی باید بهتر شود – سامانه میثاق مهر
بهمن 3, 1395

خشونت علیه به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری میزان، کمیته مصونیت خبرنگاران گفت: در جریان سال گذشته ۲۰۱۶، ۱۳ خبرنگار افغانستانی کشته شده و ۱۰ تن از آنان از سوی گروه طالبان به قتل رسیده‌اند.
 
نجیب شریفی رئیس کمیته مصونیت خبرنگاران افزود: یافته‌های این کمیته نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۶ خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان افزایش یافته که بیشتر این افراد از سوی مقام‌های دولتی مورد خشونت قرار گرفته‌اند.
 
وی گفت بر اساس این یافته‌ها ۱۰۱ مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده که مقام‌های دولتی ۵۰ درصد، طالبان ۲۰ درصد و افراد ناشناس ۱۴ در صد خشونت را متقبل شدند.
 
شریفی اظهار داشت خشونت‌ها شامل قتل،ضرب و شتم، تهدید، تحقیر و مجروحیت خبرنگاران بوده که افراد دولتی بیشترین خشونت را انجام داده‌اند.
 
وی ادامه داد: در ولایت‌های ناامن طالبان تلاش می‌کنند تا با استفاده از تهدید‌ از انتشار برنامه‌ها و اخبار مربوط به نیرو‌های امنیتی، صلح، موسیقی و صدای زنان جلوگیری کنند.
 
شریفی با بیان اینکه طالبان با استفاده از تهدید، اخبار مربوط به این گروه را از طریق رسانه‌ها منتشر می‌کنند، گفت: افزایش تهدید‌ات علیه خبرنگاران، تهدیدی جدی برای بقای آزادی بیان و رسانه‌ها است.
 
وی در پایان سخنان خود تأکید کرد: طرز‌العمل مصونیت خبرنگاران باید اجرایی شده و برای کاهش خشونت‌ها، اقدامات جدی روی دست گرفته شود.
 
/انتهای پیام/

[ad_2]

مطلب خشونت علیه “خبرنگاران افغانستانی” در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است ابتدا در این وبسایت منتشر شد.
[ad_1]