مهلت اقامت دانش آموزان و دانشجویان “افغانستان” در پاکستان تمدید می شود – سامانه میثاق مهر

حقوق آتش نشان ها در کشورهای مختلف چقدر است؟ – سامانه میثاق مهر
بهمن 3, 1395
صدرنشینی موناکو با گلباران قعرنشین/ سنت‌اتین برابر آنژه پیروز شد – سامانه میثاق مهر
بهمن 3, 1395

مهلت اقامت دانش آموزان و دانشجویان به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری میزان، رسانه های پاکستان روز شنبه به نقل از محمد شهزاد ارباب معاون وزارت امور مناطق مرزی پاکستان اعلام کردند که مهلت نهایی بازگشت پناهندگان افغانستان از پاکستان تا دی ماه ۱۳۹۶ (پایان سال جاری میلادی ۲۰۱۷) اعلام شده اما در صورت تصویب لایحه ارائه شده از سوی اعضای کابینه دولت پاکستان، با اقامت دانش آموزان و دانشجویان افغان پس از دسامبر ۲۰۱۷ نیز موافقت خواهد شد.

وی افزود: تاریخی نهایی که برای خروج پناهندگان افغان از سوی دولت پاکستان اعلام شده شامل حال دانش آموزان و دانشجویان افغانی نخواهد شد.

این مقام پاکستانی خاطر نشان کرد: آن دسته از اتباع افغانی که در مراکز آموزشی پاکستان مشغول تحصیل هستند می توانند بعد از دسامبر ۲۰۱۷ نیز در پاکستان اقامت داشته و با ارائه کارت ویژه مهاجرت می توانند در نهادهای آموزشی پاکستان حضور داشته باشند.

وی افزود: اعضای کابینه دولت پاکستان قرار است ماه جاری میلادی لایحه ای در این خصوص تصویب کنند.

معاون وزارت امور مناطق مرزی پاکستان گفت: پس از پایان مهلت اقامت پناهندگان افغان در پاکستان، اجباری برای بازگشت آن دسته از اتباع افغانی که به صورت ‘قانونی’ در فهرست مهاجران ثبت هستند، نخواهد بود.

وی تاکید کرد: اجباری در بازگشت مهاجران افغانستان نخواهد بود و خواسته ما از آنها، خروج داوطلبانه از پاکستان است و این سیاست رسمی اسلام آباد محسوب می شود.

این مقام پاکستانی یادآور شد: سال گذشته ۴۰۰ هزار نفر از مهاجران ثبت شده و غیرثبت شده افغان به کشورشان بازگشتند.

نزدیک به سه میلیون مهاجر قانونی و غیر قانونی افغان در مناطق مختلف پاکستان حضور دارند که تنها نیمی از این تعداد ثبت نام شده اند و مابقی، بطور غیرقانونی در این کشور اقامت دارند.

پاکستان پیش تر اعلام کرده بود که پس از پایان ضرب الاجل برای بازگشت داوطلبان مهاجران افغان، تدابیر سختی برای بیرون راندن آنان اتخاذ خواهد کرد.

عبدالقادر بلوچ وزیر امور مناطق مرزی پاکستان اعلام کرده است که پس از پایان ضرب الاجل تعیین شده، تمام افغان هایی که در پاکستان حضور داشته باشند، به عنوان مهاجران غیرقانونی تلقی خواهند شد.

مسائل امنیتی، اقتصادی و اشتغال باعث شده تا پاکستان جدی تر از هر زمان دیگر در گذشته به دنبال بازگرداندن آوارگان افغان به کشورشان باشد اما افغان ها به دلیل نبود شرایط مساعد و نبود امنیت در کشورشان، میل به بازگشت ندارند.
 
انتهای پیام/

[ad_2]

مطلب مهلت اقامت دانش آموزان و دانشجویان “افغانستان” در پاکستان تمدید می شود ابتدا در این وبسایت منتشر شد.
[ad_1]