کتاب «اصول و مبانی مدیریت بحران» روانه بازار کتاب شد – سامانه میثاق مهر

نفرات برتر تیم نوجوانان جودو مشخص شدند – سامانه میثاق مهر
بهمن 4, 1395
صفر تا صد پرورش بوقلمون با تکیه بر اقتصاد مقاومتی – سامانه میثاق مهر
بهمن 4, 1395

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، «کتاب اصول و مبانی مدیریت بحران» به قلم سیدمحمد میرسمیعی، کمال درخشانی و مرتضی چشمه نور، با هدف تبیین و تشریح فرآیند مدیریت بحران، به بررسی بحران‌های مختلف و شیوه‌های طرح ریزی در بحران پرداخته و از سوی انتشارات پشتیبان منتشر و وارد بازار کتاب شد.
 
مولف «کتاب اصول و مبانی مدیریت بحران» معتقد است، بحران وضعیتی است که نظم سیستم اصلی یا قسمت‌هایی از آن را دچار اختلال و ناپایداری کند. در واقع بحران سبب قطع و انفصال روند طبیعی زندگی (انفصالی که بسیار سخت و ناگهانی بوده و به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست) می‌شود. اثرات ناگوار انسانی مانند فوت، آسیب‌دیدگی، مشقت و بیماری را ایجاد می‌کند. اثرات مخرب بر تشکیلات اجتماعی مانند از بین رفتن و یا خسارت دیدن سیستم‌های دولتی، ساختمان‌ها، مخابرات و سرویس‌های ضروری را در
پی دارد.
 
بر این اساس می‌توان بحران‌ها را به چند دسته تقسیم کرد: الف- بحران درجه۱: عبارت است از رویداد پیش‌بینی نشده و غیرمنتظره‌ای که یک واحد با امکانات معمول خود به تنهایی قادر به مقابله با آن باشد. برای مقابله با این نوع بحران‌ها ممکن است از واحدهای دیگر درخواست کمک شود که آنها نیز با امکانات معمول خود به یاری این نهاد می‌شتابند. واحدی که با چنین رویدادی روبرو شده، خود مسئول تصمیم‌گیری و اقدام در مورد بحران به‌وجود آمده است.
 
ب- بحران درجه‌۲: عبارت است از هرگونه رویداد غیرمنتظره‌ای که برای مقابله با آن دو یا بیش از دو نهاد با قابلیتی بیش از حد معمول لازم باشد. در صورت بروز چنین رویدادی ممکن است به کمک و همکاری نهادهای خارج از این حدود هم نیاز باشد. مقابله با این نوع رویداد به تلاش هماهنگ پرسنل و بسیج امکانات و تجهیزات نیاز دارد و فراتر از حد وظایف معمول این ارگان‌ها و نهادها است.
 
پ- بحران درجه ۳: عبارت است از هرگونه رویداد غیرمنتظره‌ای که ابعاد آن به حدی باشد که برای مقابله با آن به تجهیز کلیه امکانات و نهادهای مسئول در سطح شهر و هماهنگ کردن و همکاری این نهادها و نهادهای دیگر خارج از این حوزه نیاز باشد.
 
دلایل عدم اهمیت جدی مردم و مسئولین به بروز حوادث و بحران مردم و مسئولین به این احتمال ضعیف که فاجعه‌ای روی داده و مستقیماً جان و مال آنها را به مخاطره افکند، اهمیت چندانی نمی‌دهند. این عدم توجه به این معنی نیست که ترس و وحشتی از وقوع فاجعه وجود ندارد، بلکه به این علت است که مردم درگیر امور روزمره خود بوده و در ضمن سطح دانش و آگاهی عمومی نیز در مورد این موضوع در حد پایینی قرار دارد و لازم است که با برگزاری آموزش‌های عمومی در مورد وقوع حوادث ناگوار حساسیت مسئولان و هم چنین مردم را نسبت به اهمیت این موضوع افزایش داد.
 
پیش بینی شرایط بحران‌زا در سطوح مختلف، سبب افزایش آمادگی در برابر شرایط بحرانی شده و از شدت آسیب‌های محتمل خواهد کاست. برای نمونه، کاربری مناسب زمین و تقویت ساختمان‌ها و رعایت مقررات ایمنی، قادر است اثر فاجعه را در آینده به میزان چشم‌گیری کاهش دهد.
 
در راستای بروز و وقوع بحران، هدف مدیریت بحران پیش‌بینی خطرات و فاکتورهای منجر به بحران، برنامه‌ریزی و آمادگی برای مقابله با بحران‌های احتمالی، مقابله با بحران‌ها و ارائه راهکارهای مناسب برای رفع شرایط بحران و در نهایت ایجاد شرایط مناسب است.
 
چرخه مدیریت بحران شامل یک سری فعالیّت‌ها است که با هم در ارتباط تنگاتنگ بوده و به صورت پیوسته و ادامه دار است. چرخه مدیریت بحران در یک تقسیم‌بندی کلی به سه مرحله؛ «قبل از بحران شامل: پیشگیری و آمادگی»، «حین بحران شامل: ارائه خدمات اضطراری» و «پس از بحران شامل: بازسازی و سازماندهی» تقسیم می‌شود.
 
کتاب «اصول و مبانی مدیریت بحران» اثر سیدمحمد میرسمیعی، کمال درخشانی و مرتضی چشمه نور، با هدف تبیین و تشریح بحران و شیوه‌های مدیریت بحران در هنگام بروز حوادث و بحران‌ها تالیف شده و از سوی انتشارات پشتیبان راهی بازار کتاب شده است. لازم به ذکر است نسخه کاغذی این کتاب ۱۲هزار تومان و نسخه دیجیتال آن ۵هزار تومان است که توسط نرم افزار طاقچه www.taaghche.ir در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.
 
انتهای پیام/

[ad_2]

مطلب کتاب «اصول و مبانی مدیریت بحران» روانه بازار کتاب شد ابتدا در این وبسایت منتشر شد.
[ad_1]