تلاش “پاکستان” برای حفظ پیمان استفاده از آب دریای کابل با افغانستان – سامانه میثاق مهر

تیراندازی به گشتی اسرائیل در مرزهای لبنان – سامانه میثاق مهر
بهمن 5, 1395
از حضور یادگاران شهدای مدافع حرم تا غیبت بیرانوند – سامانه میثاق مهر
بهمن 5, 1395

تلاش به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری میزان، رسانه پاکستانی از تلاش دولت این کشور برای تهیه پیش‌نویسی توافقنامه‌ای با دولت افغانستان برای حفظ پیمان استفاده از آب دریای کابل خبر داد.
 
دِ نیشن گزارش داد که پس از اظهارات اخیر مقامات هند مبنی بر ساخت بند آب در مسیر دریای کابل، به ظاهر دولت پاکستان برای تمدید پیمان آب با افغانستان تلاش می‌کند.
 
منابع آگاه گزارش دادند که پاکستان به منظور جلوگیری از هرگونه تنش و اختلاف در رابطه با آب‌های جاری افغانستان به این کشور و حفظ پیمان آب در نظر دارد تا نگرانی‌های دولت افغانستان در این رابطه را به صورت غیر رسمی بررسی نماید.
 
منابع می‌افزایند دولت پاکستان معتقد است که بخشی از آب کوه‌های چترال در پاکستان به دریای «کونر» در شرق افغانستان می‌ریزد که این دریا یکی از شاخه‌های اصلی دریای کابل محسوب می‌گردد.
 
با این حال حزب تحریک انصاف پاکستان که دولت محلی ایالت «خیبرپختونخوا» را در دست دارد نیز مدعی است که افغانستان از آب رود «سوات» نیز بهره می‌برد.
 
دولت پاکستان سال ۱۹۶۰ میلادی پروژه برق آبی را در پشاور در دو مرحله مجزا روی دریایی کابل با حمایت مالی دولت کانادا را اجرا کرد.
 
در مرحله اول این پروژه دولت پاکستان با اعمار بند آب  ۴ توربین برای تولید برق روی انی دریا نسب کرد که هر توربین بیش از ۴۰ مگاوات برق تولید می‌کند.
 
در مرحله دوم این پروژه سال ۱۹۸۰ میلادی دو توربین دیگر را نیز بر روی دریایی کابل نسب کرد.
 
با این حال دولت پاکستان پس از اعمار این سد کانالهای آبیاری بسیاری از جمله ذخیره آبی بزرگی را روی دریای کابل نیز ساخته است که بیش از ۲۵۳۰۰ هکتار زمین زراعتی در این کشور را آبیاری می‌کند.
 
این در حالی است که دریای کابل بزرگترین منبع آبی برای ایالت خیبرپختونخوا در پاکستان محسوب می‌گردد که از داخل خاک افغانستان سرچشمه می‌گیرد و در صورت اعمار بند بر روی این دریا در افغانستان این ایالت با مشکل بزرگی مواجه خواهد شد.
 
انتهای پیام/

[ad_2]

مطلب تلاش “پاکستان” برای حفظ پیمان استفاده از آب دریای کابل با افغانستان ابتدا در این وبسایت منتشر شد.
[ad_1]