معلولان ذهنی و مبتلایان سندروم داون در جشنواره تئاتر فجر – سامانه میثاق مهر

یوونتوس به دنبال جذب گوستاوو – سامانه میثاق مهر
بهمن 6, 1395
فرود اضطراری هواپیمای ایرتور در مهرآباد/هشدار نقص فنی در موتور هواپیما – سامانه میثاق مهر
بهمن 6, 1395

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، نمایش صحنه‌ای «ننه ماهی ـ‌ چترهای سپید» و نمایش خیابانی «افسانه دشت بی باران» به کارگردانی رسول حق شناس و با اجرای معلولان ذهنی و مبتلایان سندروم داون برگزار می‌شود.
 
حق شناس درباره این آثار گفت: زمانی اجرای این آثار، تاثیرات مثبتی را به همراه می‌آورد که برای مخاطب عادی اجرا شود تا آنها هم به توانایی این افراد پی ببرند. در واقع با اجرای این آثار نمایشی می‌خواهیم نگاه ترحم‌آمیز مردم را تبدیل به احترام و ترس خانواده‌ها را به اعتماد تبدیل کنیم چرا که بسیاری از مردم فکر می‌کنند این افراد شخصیت‌های پرخاشگری دارند، درصورتیکه این طور نیست.
 
وی با بیان اینکه چند سالی برای حضور در جشنواره منتظر شده است، بیان کرد: هر بار که به دبیرهای سال گذشته جشنواره تئاتر فجر مراجعه می‌کردیم، آنها برای حضور این هنرمندان ممانعت می‌کردند، به همین دلیل برای حضورمان در جشنواره چند سالی فاصله ایجاد شد.
 
وی درباره تاثیرات اجرای نمایش این آثار برای خود اشخاص سندروم داون و معلولان ذهنی توضیح داد: خانواده‌هایی بودند که با تماشای این آثار به توانایی‌های فرزندان خود که دچار این مشکل هستند، بیشتر اعتماد کردند و فاصله میان‌شان از بین رفته است.
 
حق‌شناس به برگزاری چند کارگاه‌ آموزشی در کنار اجرای این نمایش‌ها اشاره کرد و افزود: در این حین کارگاه‌هایی را برپا کرده‌ایم که با دو موضوع «مانیفست تئاتردرمانی و قوانین تئاتردرمانی بایدها و نبایدها» برگزار می‌شود.
 
گفتنی است اجرای اول نمایش خیابانی «افسانه دشت بی باران» روز گذشته انجام شد. این نمایش هشتم بهمن ساعت ۱۸ در محوطه تئاتر شهر اجرا دارد. همین نمایش یازدهم بهمن نیز ساعت ۱۸:۳۰ در فضای باز تئاتر شهر اجرای دیگر خواهد داشت.
 
همچنین نمایش «ننه ماهی ـ چترهای سپید» روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه ۸، ۹ و ۱۰ بهمن ماه در تماشاخانه استاد مشایخی به صحنه می‌رود. این نمایش در تاریخ‌های یاد شده ساعت ۱۸ و به مدت ۲۵ دقیقه اجرا دارد.
 
انتهای پیام/

[ad_2]

مطلب معلولان ذهنی و مبتلایان سندروم داون در جشنواره تئاتر فجر ابتدا در این وبسایت منتشر شد.
[ad_1]