کریدور سبز گمرکی وارد مرحله اجرای آزمایشی شد – سامانه میثاق مهر

شبکه “نور العرب” با محوریت تقریب ادیان تاسیس شد – سامانه میثاق مهر
بهمن 6, 1395
جانمایی نماد مهربانی ملی نهایی شد – سامانه میثاق مهر
بهمن 6, 1395

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، حسین کاخکی مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک ایران گفت: در اردیبهشت ماه سال‌جاری اسناد بسیار مهمی با کشور روسیه شامل موافقت‌نامه همکاری متقابل در امور گمرکی بین ایران و روسیه، سند کریدور سبز گمرکی و پروتکل تبادل اطلاعات ارزش کالا بین رؤسای کل گمرکات دو کشور امضاء شد.

با توجه به صورتجلسه مذاکرات انجام شده مقرر گردید پروژه در یک بازه زمانی به‌صورت آزمایشی شروع شده و پس از رفع موانع و مشکلات وارد فاز عملیاتی گردد. در این راستا پس از برگزاری جلسات متعددی که با اتاق بازرگانی، سازمان توسعه تجارت و وزارت کشاورزی و سایر سازمان‌های ذی‌ربط داشتیم فهرست اولیه صادرکنندگان تهیه و به گمرک روسیه معرفی گردید.

مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل افزود: بعد از تکمیل فهرست اطلاعات اشخاص به گمرک روسیه ارسال شد و با پیگیری‌های صورت گرفته گمرک روسیه درخواست شرکای تجاری روسی صادرکنندگان ایرانی را نمود که پس از برگزاری جلسات و هماهنگی‌های لازم اطلاعات مورد نیاز ارسال و گمرک روسیه اعلام نمود تعدادی از شرکت‌های معرفی شده را مورد پذیرش قرار داده و بدین ترتیب سند اجرای پروتکل سبز گمرکی وارد فاز آزمایشی می‌گردد. بر این اساس آن‌دسته از صادرکنندگان معرفی شده به گمرک روسیه از تسهیلات حداقل بازرسی فیزیکی محموله و پذیرش حداقل اسناد بهره‌مند خواهند شد.

کاخکی اظهار کرد: انتظار داریم بعد از مدتی که این پروژه وارد مرحله اجرا آزمایشی شد، ایرادات آن بتدریج رفع شده و به‌صورت کامل عملیاتی گردد و امکان بهره‌مندی صادرکنندگان بیشتری از تسهیلات کریدور سبز گمرکی فراهم شود.

مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل افزود: دفتر ارزش گمرک جمهوری اسلامی ایران اطلاعات ارزش کالا را به زبان‌های روسی و انگلیسی در تارنمای گمرک قرار داده و اخیرا نیز به‌روزآوری شده و دسترسی لازم برای گمرک روسیه به‌منظور بهره‌برداری از اطلاعات مندرج در تارنمای گمرک فراهم شده است.

در همین حال نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه گفت: کالای ایرانی با شرایط یادشده ۱۴درصد ارزانتر از گذشته در بازار روسیه ارائه خواهد شد و قدرت رقابت آن افزایش خواهد یافت. 

قیمت‌های صادراتی کالاهای ایرانی برای گمرک روسیه ارسال خواهد شد، ترجمه قیمت و ارزش کالاهای صادراتی ایران نیز به زبان روسی قابل دسترس است تا مأموران گمرک روسیه با مراجعه به آن قیمت‌ها را احصا کرده و با اظهار گمرکی که واردکننده کالای ایرانی در گمرک مقصد انجام می‌دهد به صحت قیمت‌های پی ببرند و روند کار تسهیل شود.

انتهای پیام/

[ad_2]

مطلب کریدور سبز گمرکی وارد مرحله اجرای آزمایشی شد ابتدا در این وبسایت منتشر شد.
[ad_1]