۳۰ درصد مساحت استان کردستان در دست مطالعه اکتشافی است – سامانه میثاق مهر

جانمایی نماد مهربانی ملی نهایی شد – سامانه میثاق مهر
بهمن 6, 1395
بازدید مدیرکل زندان‌های کردستان از بازداشتگاه موقت سنندج – سامانه میثاق مهر
بهمن 6, 1395

زاهدی

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، عبدالمحمد زاهدی در دیدار با مردم شهر دزج، اظهار کرد: در بحث صرفه‌جویی در مصرف آب باید یک کار مشترک انجام دهیم چرا که پیش‌بینی‌ها حاکی از بروز خشکسالی در ۲۰ سال آینده دارد.

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی بیشترین میزان مصرف انرژی آب را به خود اختصاص داده است، گفت: جهاد کشاورزی به همین منظور باید به نحوی برنامه‌ریزی بکند که با سیستم‌های نوین و تغییر الگوی کشت وضعیت بخش کشاورزی را بهبود ببخشد.

زاهدی افزود: باید به نحوی برنامه‌ریزی و عمل کنیم که خشکسالی به بحران تبدیل نشود که خوشبختانه این مهم در برنامه ششم توسعه هم دیده شده است.

وی در ادامه به مشکل خام‌فروشی در معادن نیز اشاره کرد و افزود: در گذشته به هر دلیل عرف بود که معادن خام‌فروشی شود، ولی می‌توان با گفت‌وگو با صاحبان معادن با هدف ارزآوری بیشتر، از خام‌فروشی جلوگیری کرد.

استاندار کردستان خاطرنشان کرد: از بدو ورود به استان، واگذاری معادن را بدون فرآوری ممنوع کرده‌ام و هرکس فرآوری بکند آمادگی واگذاری معدن را داریم.

وی با بیان اینکه اقدامات اساسی در زمینه توسعه معادن در استان در حال انجام است، گفت: در گذشته ۵ درصد از کل استان مطالعه شده بود و در حال حاضر ۸ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع، یعنی ۳۰ درصد کل مساحت استان در دست مطالعه اکتشافی است.

وی کل شهرک‌های صنعتی در کردستان را یک‌هزار هکتار عنوان کرد و افزود: در آینده نزدیک اجرای بزرگترین شهرک صنعتی در بخش چهاردولی آغاز خواهد شد.

زاهدی خاطرنشان کرد: مشکل فاضلاب شهرها در نخستین سال برنامه توسعه ششم حل خواهد شد که شهر دزج نیز یکی از این شهرها خواهد بود.

وی اضافه کرد: مشکل راه‌ها به ویژه راه‌های روستایی بخش چهاردولی ظرف دو سال آینده رفع و همچنین در بحث درمانگاه و نبود پزشک به صورت ویژه در دستور کار قرار خواهد گرفت.

استاندار کردستان بر رفع مشکل بین منابع طبیعی و کشاورزان، که اراضی کشاورزی را منابع طبیعی به عنوان منابع ملی قلمداد می‌کند، تاکید کرد و افزود: با توجه به اینکه مردم سال‌ها روی این زمین‌ها کشاورزی و زحمت کشیده‌اند باید راهکاری مناسب برای رفع این مشکل ارائه شود.

به گفته وی، هر فعالیت کشاورزی و اقتصادی که مفید است باید مورد استفاده قرار گیرد و اراضی دارای اختلاف باید در کوتاه‌ترین زمان تعیین تکلیف شوند.

انتهای پیام/

[ad_2]

مطلب ۳۰ درصد مساحت استان کردستان در دست مطالعه اکتشافی است ابتدا در این وبسایت منتشر شد.
[ad_1]