۹۶ درصد آرای صادره در شوراها بدون اعتراض منتهی به نتیجه شده است/ صلح وسازش ۴۸ درصدی پرونده‌‎های قضایی در شوراها/ ۱۲۵ هزار پرونده مختومه شد – سامانه میثاق مهر

کمک‌های ایران به یمن “سیاسی و معنوی” و بعضا “پزشکی و انسان‌دوستانه” است – سامانه میثاق مهر
بهمن 6, 1395
تبدیل شدن دریای خزر به زباله دان مرکبات سرما زده+عکس – سامانه میثاق مهر
بهمن 6, 1395

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، رئیس کل دادگستری استان کرمان در همایش اعضای شوراهای حل اختلاف استان کرمان گفت: در سال جاری ۱۲۶ هزار و ۶۹۰ فقره پرونده به شوراهای حل اختلاف استان کرمان وارد که ۱۲۵ هزار و ۸۵۷ پرونده مختومه شده است.

وی افزود: در استان کرمان ۳۵۹ شورای حل احتلاف روستایی و شهری فعال هستند که یک هزار و ۵۰۵ نفر در این شوراها همکاری دارند.

موحد با اشاره به عملکرد ۹ ماهه شوراهای حل اختلاف استان کرمان اظهارکرد: در سال جاری ۱۲۶ هزار و ۶۹۰ فقره پرونده به شوراهای حل اختلاف استان کرمان وارد شده و ۱۲۵ هزار و ۸۵۷ پرونده مختومه شده است.

وی ادامه داد: درآمد شوراهای حل اختلاف استان کرمان در سال جاری ۸۱ میلیارد و ۱۵۱ میلیون ریال بوده است که ۳۱ میلیارد ریال به استان کرمان پرداخت شده است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان افزود: بر اساس قانون باید معادل درآمد شوراهای حل اختلاف به استان ها اختصاص یابد که لازم است مجلس شورای اسلامی و دستگاه قضائی در این زمینه توجه لازم را داشته باشند.

وی شمار اعضای شوراهای حل اختلاف استان کرمان را یک هزار و ۱۱۷ نفر ذکر کرد و گفت: ۳۸۸ نفر به عنوان دبیر در شوراهای حل اختلاف استان کرمان فعالیت دارند که ۸۶ نفر از این افراد خانم ها هستند.

این مقام قضایی دراستان کرمان بیان کرد: ۱۱۹ قاضی در شوراهای حل اختلاف استان کرمان رای صادر می کنند که تنها یک نفر قاضی ویژه شورای حل اختلاف در مرکز استان اخیرا منصوب شده است.

موحد گفت: از سال ۹۱ تا پایان آذرماه امسال، ۸۷ درصد پرونده های وارده به شوراهای حل اختلاف، وارد شوراهای شهری و ۱۳ درصد وارد شوراهای روستایی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع ۷۴۵ هزار و ۷۰۶ هزار پرونده در پنج سال وارد شوراهای حل اختلاف استان شده است که بالغ بر ۷۲۰ هزار پرونده در این شوراها مختومه شده است.

رئیس کل دادگستری کرمان بیان کرد: بیشترین پرونده های مطرح شده در شوراهای حل اختلاف مربوط به مسائل مالی و  تخلفات و تصادفات است.۴۸ درصد پرونده های قابل صلح و سازش در پنج سال اخیر منتهی به صلح و سازش شده است. 

این مقام قضائی اظهار کرد: ۹۶ درصد آرای صادره بدون اعتراض منتهی به نتیجه شده است و تنها چهار درصد از پرونده ها مورد اعتراض قرار گرفته و در دادگاه ها مورد رسیدگی قرار گرفته است.

وی گفت: آمار شوراهای حل اختلاف نشان می دهد که این شوراها موفق عمل کرده اند.

موحد به عملکرد دادگستری استان کرمان اشاره و بیان کرد: استان کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور و با جمعیت بالغ بر سه میلیون نفر دارای ۳۱ حوزه قضایی مصوب است که ۲۹ حوزه فعال هستند.

این مقام قضایی در استان کرمان خاطرنشان کرد: از مجموع حوزه های قضایی استان کرمان، ۱۸ واحد به صورت دادگستری و ۱۱ واحد نیز به صورت واحد بخش اداره می شوند.

وی با اشاره به فعالیت ۳۰۰ قاضی در استان کرمان، عنوان کرد: در کرمان به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت یک قاضی فعالیت دارند.

موحد اظهار کرد: ماهانه به طور متوسط ۵۰ هزار پرونده وارد مراجع قضایی استان کرمان می شود و روزانه بالغ بر ۲۷ هزار و ۳۰۰ مراجعه به دستگاه قضایی صورت می گیرد .

وی با بیان اینکه سالانه بالغ بر ۶۰۰ هزار پروندده وارد سیستم قضایی استان کرمان می شود، ادامه داد: سرانه پرونده برای هر قاضی به طور متوسط ۱۶۶ پرونده در ماه است.

وی به کاهش ۲۸ درصدی موجودی پرونده ها در استان کرمان، خاطرنشان کرد: روند کاهش پرونده های موجودی در استان کرمان همچنان ادامه دارد.

موحد اظهار کرد: دستگاه قضایی استان کرمان در سال گذشته در کاهش موجودی پرونده ها رتبه برتر کشوری را از آن خود کرده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت:در حوزه فن آوری اطلاعات در حوزه زیرساختی توسعه بسیار خوبی داشته ایم و تقریبا تمامی حوزه های قضایی به تجهیزات مربوطه مجهز شده اند.

وی افزود: دادگستری استان کرمان در بسیاری از شاخص ها از جمله در فناوری اطلاعات جزو استان های برتر کشور به شمار می رود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: جایگاه دادگستری استان کرمان در حوزه بهره وری با توجه به بالابودن نرخ رسیدگی ها از رتبه ۱۷ کشوری به رتبه های برتر کشوری ارتقا یافته است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه حفظ حقوق بیت المال، بیان کرد: استان کرمان از استان های پیشگام و موفق در این زمینه بوده است.

موحد گفت: ظرف دو سال اخیر ۱۴ پروژه بزرگ در دستگاه قضائی استان کرمان آغاز شده است.

وی بر برگزاری آزمون برای جذب قضات بومی، اختصاص سهیمه برای فرزندان شوراها در دانشگاه علوم قضایی، بیمه و استخدام اعضای شوراهای حل اختلاف تاکید کرد.

 رئیس کل دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر، گفت: رمز و راز شکوه و عظمت انقلاب اسلامی ایران در ماهیت دینی این نهضت و انقلاب با رهبری امام راحل است و این راز است که نهضت را زنده نگه داشته است و همین رمز موجب شده که امروز دشمنان در برابر این انقلاب اظهار عجز کنند.

انتهای پیام/ 

[ad_2]

مطلب ۹۶ درصد آرای صادره در شوراها بدون اعتراض منتهی به نتیجه شده است/ صلح وسازش ۴۸ درصدی پرونده‌‎های قضایی در شوراها/ ۱۲۵ هزار پرونده مختومه شد ابتدا در این وبسایت منتشر شد.
[ad_1]