۶۸ میلیمتر تمام تلاش آسمان برای بارش/کاهش بارندگی‌ها به ۳۵ درصد رسید+جدول – سامانه میثاق مهر

“مداربسته” در تئاتر مستقل تهران به روی صحنه می‌رود – سامانه میثاق مهر
بهمن 8, 1395
تشخیص هویت اجساد شهدای آتش نشانی با آزمایش DNA/ممکن است قطعاتی از پیکرها کشف شود. – سامانه میثاق مهر
بهمن 8, 1395

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادخبرگزاری میزان، بر اساس بررسی های صورت گرفته ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول سال آبی تا ۶ بهمن ماه بالغ بر ۶۸ میلیمتر بوده که این رقم در مقایسه با هفته گذشته ۱۴ میلیمتر افزایش داشته است.

 

این حجم از بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت( ۱۰۴ میلیمتر) ۳۵ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته( ۱۳۳ میلیمتر) ۴۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد. 

 

همچنین حجم بارش اول مهر تا پایان ۶ بهمن ماه معادل ۱۱۲٫۰۶۶ میلیارد مترمکعب گزارش شده است. 

  

میزان بارش در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی جاری ۱۵۱ میلیمتر گزارش شده، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته ۳۵ درصد کاهش و در مقایسه با بلند مدت ۴۸ ساله ۱۱ درصد کاهش داشته است. 

 

در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، میزان بارش‌ها تاکنون ۱۰۴ میلیمتر گزارش شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۷ درصد کاهش و در مقایسه با متوسط ۴۸ ساله ۴۲ درصد کاهش داشته است. 

 

حوضه آبریز دریاچه ارومیه تاکنون شاهد ۸۳ میلیمتر بارش بوده که این رقم در سال گذشته ۱۵۲ میلیمتر بوده است، از همین رو در مقایسه با سال آبی گذشته این حوضه آبریز شاهد کاهش ۴۵ درصدی بوده است.

 

میزان بارش در فلات مرکزی ایران با ۴۴ درصد کاهش نسبت به سال گذشته ۴۰ میلیمتر به ثبت رسیده است.گفتنی است این حوزه در مدت مشابه سال گذشته ۷۲ میلیمتر بارش تا این مدت داشته و همچنین میانگین متوسط بارش در ۴۸ ساله گذشته این حوضه ۳۷ میلیمتر گزارش شده است.

 

حوضه مرز شرق از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۱۸ میلیمتر بارندگی داشته و این در حالی است که این منطقه در مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۴ میلیمتر بارش را تجربه کرده بود و این نشان از افت ۴۷ درصدی بارش ها در این حوضه است.

 

حوضه آبی قره‌قوم تاکنون ۲۸ میلیمتر بارش داشته است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۵۹ میلیمتر بوده که نشان دهنده کاهش ۵۳ درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته و کاهش ۵۳ درصدی نسبت به بلند مدت ۴۷ ساله است.

شایان ذکر است بیشترین میزان بارندگی به ایستگاه دینارسرا استان مازندران با ۷۹۵ میلیمتر و کمترین میزان برای ایستگاه ابرکوه استان یزد با ۱ میلیمتر بارندگی گزارش شده است.

مقایسه میزان بارش در حوضه های آبریز مختلف

 انتهای پیام/

[ad_2]

مطلب ۶۸ میلیمتر تمام تلاش آسمان برای بارش/کاهش بارندگی‌ها به ۳۵ درصد رسید+جدول ابتدا در این وبسایت منتشر شد.
[ad_1]